Podnebie Stredozeme
klimatické podmienky v jednotlivých vekoch

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

Základné klimatiké oblasti možno definovať podľa teplôt a zrážok, ako celoročných, tak aj v jednotlivých ročných obdobiach. Čitateľ si ľahšie predstaví typy oblastí na klimatickej mape Stredozeme (viď obrázky) tým, že si ich porovná s príkladmy z nášho sveta.

Vlhké podnebie
Mierna zima, mierne leto >> Anglicko, sever strednej Európy
Mierna zima, horúce leto >> Stredomorie
Mierna zima, teplé leto a tuhá zima, chladné leto >> východná Európa

Suché podnebie
Púštne >> Arábia
Polopúštne >> Irán

Polárne podnebie
Tundra >> severné pobrežie Ruska, Aljaška, Kanada
Zaľadnené oblasti >> stredné Grónsko

Valinor nebol ovládaný podnebnými podmienkami ako Stredozem. Aj bez nadpozemských mocností by však bolo v zemepisnej šírke, kde ležal Tirion (neďaleko Opasku Ardy), pravdepodobne celý rok teplo. Na severnom pobreží Aramanu bolo chladno a Oiomúrë trpelo hustými hmlami vplyvnom styku teplej morskej vody a „Ledové tříště“.Známe končiny Stredozeme boli pravdepodobne v zemepisnej šírke Európy, ležiace v pásme prevládajúcich západných vetrov, rovnako ako Stredozem. Tolkien sa zmieňoval o západnom vetre mnohokrát: v Nevraste, Kraji, na Mohylových vrchoch, v Obrích lesoch, pri Osamelej hore, dokonca aj v Mordore po Bitke na Pelennorských poliach.
Preto bolo v severnom Númenore, Beleriande a väčšine Eriadoru zakreslené mierne, avšak pomerne chladné podbnebie, ktoré má Anglicko a sever strednej Európy. Beleriand, vrátane Nevrastu, mal mierne zimy, dokiaľ nevzrástla Morgothova moc. Stredná vysočina bola chladnejšia; nielen vďaka svojej vyššej polohe, ale tiež preto, že v zime na ňu doliehali plnou silou Morgothove ľadové severáky. Himring bol stále chladný a priesmykom Aglon „vanul řezavý vítr“. Hithlum bol „chladný a zima tam byla studená“. Vysočina tiež bránila v ceste južným vetrom a obmedzovala dažďové zrážky, a tak ako Ard-Galen, tak aj Lothlann boli porastené trávou.
Behom Druhého a Tretieho veku, po zaplavení Beleriandu, prenikli zrejme účinky morských vetrov hlbšie do Eriadoru. Časť vlahy asi zachytávali Modré hory a sýtili ňou lesy na svojich západných úbočiach, avšak priesek pri zálive Luny a dlhé pobrežie na juhozápade Eriadoru mohli účinok Modrých hôr vyrovnať a dopriať tak Kraju podnebie podobné anglickému.
Púhych 300 míľ na sever však okolo zátoky Forochel pretrvával Morgothov chlad a jeden čas ho ešte zhoršili mrazy z Angmaru. Tak tomu zrejme bolo na všetkých severných pustinách; čím bližšie k týmto oblastiam, tým drsnejšie boli zimy. Východne od Mlžných hôr sa zmierňujúci prímorský vplyv strácal. Aragorn počas plavby k juhu povedal: „...jsme daleko od moře. Tady je svět studený až do náhlého jara...“ Aj v Rohane ležal behom Dlhej zimy od novembra do marca sneh, napriek tomu, že normálne bola zima mierna, ako zistili Aragorn, Gimli a Legolas, na konci februára.
Hory majú často na záveternej strane stepné, dokonca aj púštne podnebia, ale v prípade Mlžných a Bielych hôr to tak nebolo. Rohanské trávnaté pláne mohli vzniknúť účinkom zrážkového tieňu, ale východne od Mlžných hôr ležali rozsiahle lesy – snáď vďaka menšiemu odparovaniu v chladnejšom severnom ovzduší.
Jediné výslovne zmienené vyprahlé boli Zeme nikoho pri Čiernej bráne. Ale vyprahlosť skôr vyplývala zo škodlivých výparov, než z nedostatku zrážok. V oblasti Stredomoria sú však suché letá normálne a na ju h aj na východ od Stredozemného mora ležia púšte aj stepi. Je teda možné, že Tolkien si predstavoval niečo podobné v okolí Belfalaskej zátoky. Teplota jazera Nurnen a popis Dagorladu ako kamenistej pláne (možno išlo o pediment, aký sa vyskytuje iba vo vyprahlom podnebí) posilňuje domnienku, že Mordor mal púštnú klímu a jeho podoba nebola len výsledkom pôsobenia chemikálii.
Podnebie v stredných šírkach je ovplyvňované zrážkami studených polárnych a teplých tropických vzduchových más, ich výsledkom je pás cyklónov presúvajúcich sa od západu k východu. Tie sprevádzajú fronty: studené, spojené s búrkami a lejakmi, teplé, s miernymi teplými letnými dažďami a oklúzne s celodenným chladným mrholením.To boli taktiež najbežnejšie Tolkienove prostriedky, ktorý vždy úzko súviseli s rozprávaním. K normálnemu behu počasia sa potom pripojovali nadprirodzené sily a načasovanie. Podnebie ako celok mohlo byť tiež priamo navodené mocnosťami Druhotného sveta; tie dobré žili v neobyčajne teplom, miernom podnebí (hlavne vo Valinore a Lóriene), zlé – Morgoth, Sauron a Angmar – vytvárali podnebie studené, drsné. Tak ako inde aj tu Tolkien dokázal majstrovsky využiť nadprirodzené javy, k zdôrazneniu nadprirodzeného.
 
 
Späť
 
 
 

www.TOLKIEN.sk

Vitajte na stránkach občianskeho združenia Spoločenstvo Tolkiena, združenie fantastiky. Nájdete tu mnohé zaujímavé informácie zo sveta profesora J.R.R. Tolkiena, ale aj zo sveta mnohých iných fantasy a sci-fi diel.


 

 

Partneri

SlavCon Angrenost Ramgad SciFi-Guide.net Fantazeen Fantasy podľa skutočnosti LARP klub Košice o.z.
 

Login:

Heslo: