Trpaslíci - Prebudenie Otcov a p.v.
Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00
Stalo sa, že v Prvom hviezdnom veku precitli v Cuiviénene na východe elfovia. V nasledujúcich rokoch sa Sedem otcov trpaslíkov pohlo, ich kamenné komory rozpukli a oni vstali a žasli.Hovorí sa, že každý z týchto Siedmich otcov vybudoval veľké sídlo pod horami Stredozeme, ale elfská história z týchto raných dôb hovorí len o troch. Boli to trpaslíčie ríše Belegost a Nogrod v Modrých horách a Khazad-dûm v Hmlistých horách. Najdlhší je príbeh Khazad-dûmu, pretože to bol dom Prvého otca, zvaného Durin I. a Durin Nesmrteľný.
Pre beleriandských elfov boli v hviezdnom veku trpaslíci z Belegostu a Nogrodu veľmi užitoční. Prišli totiž do ríše Šedých elfov s oceľovými zbraňami a nástrojmi a mali veľké schopnosti v opracovaní kameňa. Aj keď Šedí elfovia o tomto ľude do tej doby nevedeli a pripadal im nepekný, takže trpaslíkom hovorili Naugrim, "zakrslý ľud", skoro pochopili, že sa trpaslíci vyznajú v Aulëho remeslách, a tak im hovorili i Gonnhirrim, "páni kameňa". Elfovia a trpaslíci medzi sebou veľa obchodovali a vďaka tomu obidve rasy rozkvitali.
Aj napriek tomu, že sú trpaslíci nepekní a nemajú pôvabnú postavu, vytvorili mnoho krásneho. V ich sídlach boli veľké siene plné skvostných vlajok, zbrojí, zbraní vykladaných drahokamami a krásnych gobelínov. Svetelnými šachtami svietilo dovnútra svetlo hviezd a hralo sa na zrkadlových tôňach a jagavých strieborných fontánach. Pod ozvučnými klenbami bolo v svetle krištáľových lámp vidieť jasné drahokamy a žily drahých rúd. V čiernych stenách vyleštených ako sklo sa zjavovali snové mramorové postavy a točité schody alebo krivolaké chodby viedli do vysokých pekných veží alebo na nádvoria z farebných kameňov. Chodby viedli na priestranstvá a do jaskýň s alabastrovými stĺpmi, sprehýbanými časom a jemnými dotykmi trpaslíčích dlát.
Za hviezdnych vekov vyrábali trpaslíci z Modrých hôr najlepšiu oceľ, akú kedy videl svet. V Belegoste (ktorý sa v trpaslíčej reči nazýval Gabilgathol čiže Veľhrad) sa najskôr vyrábalo slávne trpaslíčie brnenie zo spojených krúžkov a v Nogrode (ktorý sa volal Tumunzahar čiže Dutá nora) sídlil Telchar, najväčší trpaslíčí kováč všetkých dôb. V tej dobe títo trpaslíci kuli zbrane pre Sindar a pre elfov kráľa Thingola postavili pevnosť Menegroth, Tisíc jaskýň, vraj najkrajšie sídlo v Stredozemi.
V Prvom slnečnom veku došlo k Vojne o Klenoty a väčšina trpaslíkov v nej bojovala na strane elfov proti Morgothovým služobníkom. Zo všetkých trpaslíkov tohto veku najväčšiu slávu nadobudol kráľ Azagâl, pán Belegostu. V Bitke nespočetných sĺz len trpaslíci odolávali žiaru dračieho ohňa, pretože boli plemeno kováčov navyknuté na vyhne a na hlave nosili oceľové masky, ktoré im chránili tvár pred plameňmi. Tak belegostskí trpaslíci dokázali zaraziť nástup drakov, a aj napriek tomu, že bol pri tom kráľ Azagâl zabitý, vrazil meč do brucha Glaurungovi, Otcovi drakov, takže Glaurung a jeho plemeno utiekli z bojového poľa. Nie všetky činy trpaslíkov v tom veku sa zaslúžili chválu. Ako sa rozpráva, nogrodskí trpaslíci zatúžili po silmarile a zavraždili pre neho kráľa Thingola a vyplienili Menegroth. Na oplátku boli pochytaní Zelenými elfmi, silmaril im bol vzatý, a tých, ktorí pri prepade unikli, napadli enti a do jedného pobili.