Elfovia - Info o niektorých elfoch

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

Aegnor ("Zlý oheň")
Štvrtý syn Finarfinov, ktorý držal so svojím bratom Angrodom severné svahy Dorthonionu. Zabitý v Dagor Bragollachu.

Al(a)táriel
"Dievča korunované žiariacim vencom" - quenijská a telerijská podoba mena Galadriel.

Amanyar ("Tí z Amanu")
Meno dané elfom, ktorí došli z Cuiviénenu a do Blažené ríše Amanu.

Amarië
Vanya, láska Finroda Felagunda, ktorá zostala vo Valinore.

Amdír
Lórienský kráľ zabitý v Bitke na Dagorlande. Otec Amrothov.

Amras
Dvojča Amroda, najmladší z Fëanorovych synov. Zabitý s Amrodom pri útoku na Eärendilov ľud v ústí Sirionu.

Amrod
Viď. Amras

Amroth
Sindarský elf, kráľ Lórienu, milovník Nimrodel. Utopil sa v Belfalaskej zátoke.

Angrod
Tretí syn Finarfinov, ktorý so svojím bratom Aegnorom držal severné svahy Dorthonionu. Zabitý v Dagor Bragollachu.

Annael
Šedý elf z Mithrimu. Tuorov vychovávateľ.

Aranel
Meno Diora, Thingolovho dediča.

Aranwë
Gondolinský elf. Otec Voronwëho.

Aranwion
Syn Aranwëho.

Aredhel Urodzená
Sestra Turgona Gondolinského, ktorá bola polapená Eölom v Nan Elmothe a porodila mu Maeglina. Nazývaná tiež Ar-Feniel, Biela noldorská pani, Biela gondolinská pani.

Arminas
Elf z Angrodovho ľudu, ktorý prišiel s Gelmirom do Nargothrondu varovať Orodretha pred nebezpečím. Cestou sa stretol s Tuorom pri Annon-in-Gelydh.

Artanis
Meno, ktoré dal Galadriel jej otec.

Arwen Undómiel ("Večernica")
Dcéra Elronda a Celebrían. Vydala sa za Aragorna potom, čo sa stal kráľom Znovuzjednotenej ríše Arnoru a Gondoru, a zriekla sa tak osudu Prvorodených. Kráľovná Gondoru.

Beleg ("Veľký")
Veľký lukostrelec a náčelník doriathských hraničiarov, nazývaný Cúthalion. Priateľ a druh Túrina, ktorým bol zabitý.

Caranthir Temný
Štvrtý syn Fëanorov. "Z bratov najdrsnejší a najľahšie sa popudil". Panoval v Thargelione, zabitý pri útoku na Doriath.

Celeborn ("Strieborný strom")
Elf z Doriathu, Thingolov príbuzný. Oženil sa s Galadriel a zostal s ňou po skončení Prvého veku v Stredozemi. Spolu vládli elfom z Lothlórienu, ktorí si hovorili Galadhrim. Po odchode Galadriel ešte nejakú dobu zostával v Stredozemi a panoval elfom na juhu Temného hvozdu.

Celebrían
Dcéra Celeborna a Galadriel, manželka Elronda Polelfa. Pri ceste s Lothlórienu do Imladris bola jej družina prepadnutá škretmi a ona samotná postrelená škretím šípom. Elrondovo umenie síce dokázalo uzdraviť ranu, ale Celebrían zahorkla a odišla do Šedých prístavov a odplávala za more na Západ. Matka Arwen Undómiel.

Celebrimbor ("Strieborná ruka")
Curufinov syn, ktorý zostal v Nargothronde, keď bol jeho otec vyhnaný. V Druhom veku najväčší z eregionských kováčov; tvorca Troch elfských prsteňov. Zabitý Sauronom pred bránami Domu Gwaith-i-Mírdain.

Celebrindal ("Striebronohá")
Viď. Idril

Celegorm Vznešený
Tretí syn Fëanorov. Do Dagor Bragollachu pán himladského kraja spolu so svojím bratom Curufinom. Býval v Nargothronde a väznil Lúthien. Pán vlkodava Huana. Zabitý Diorom v Menegrothe.

Círdan Staviteľ lodí
Elf z Teleri, pán Falasu na pobreží Západného Beleriandu. Pri zničení Prístavov po Nirnaeth Arnoediade ušiel s Gil-galadom na ostrov Balar. Behom Druhého a Tretieho veku strážil Šedé prístavy v zálive Luny. Keď prišiel Mithrandir, zveril mu Naryu, Prsteň ohňa, ktorý do tej doby strážil.

Curufin Obratný
Piaty syn Fëanorov. Otec Celebrimborov. Pôvod mena viď. Fëanor, jeho príbeh viď. Celegorm.

Curufinwë
Viď. Fëanor

Cúthalion ("Silný luk")
Druhé meno Belega

Daeron
Spevák a najväčší učenec kráľa Thingola. Vynašiel cirth (runy). Zamilovaný do Thingolovej dcéry Lúthien, ktorú dvakrát zradil. Priateľ (alebo príbuzný) Saerosa.

Denethor
Syn Lenwëho, vodca nandorských elfov, ktorí nakoniec prišli cez Modré hory a usídlili sa v Ossiriande. Zabitý na Amon Erebe v prvej bitke v Beleriande.

Dior ("Zlý oheň")
Nazývaný Aranel a tiež Eluchíl. "Thingolov dedič", syn Berena a Lúthien a otec Elrondovej matky Elwing. Po Thingolovej smrti prišiel z Ossiriandu do Doriathu a po smrti Berena a Lúthien obdržal silmaril. Zabitý v Menegrothe synmi Fëanora.

Divokí elfovia
Mîmov pojem pre Temných elfov (Avari).

Eärendil ("Milovník mora")
Nazývaný "Polelf", "Požehnaný", "Jasný" a "Moreplavec". Syn Tuora a Turgonovej dcéry Idril. Vyviazol pri plienení Gondolinu a oženil sa s Diorovou dcérou Elwing pri ústí Sirionu. Plavil sa s ňou do Amanu a prosil o pomoc proti Morgothovi. Vo svojej lodi Vingilotu vyplával na oblohu so silmarilom, ktorý Beren a Lúthien vyniesli z Angbandu.

Eärwen
Dcéra Thingolovho brata Olwëho z Alqualondë. Vydala sa za Finarfina z Noldor. Z Eärwen získali telerijskou krv Finrod, Orodreth, Angrod, Aegnor a Galadriel, a preto smeli vstúpiť do Doriathu.

Ecthelion
Elfský pán z Gondolinu nazývaný Pán fontán Strážca Veľkej brány, ktorý pri plienení mesta zabil Pána balrogov Gothmoga a sám ním bol zabitý.

Edhelrim/Eledhrim
"Elfovia"; sindarsky edhel, eledh a kolektívna plurálová koncovka rim.

Edhil/Edhel
Viď. Sindar.

Edrahil
Veliteľ nargothrondských elfov, ktorí sprevádzali Finroda a Berena na ich výprave. Zomrel v kobkách na Tol-in-Gaurhothu.

Eglath ("Opustení")
Meno, ktoré si dali Teleri opustení svojím pánom Elwëm a čakajúci na jeho návrat.

Eldar
Elfovia z Troch čeľadí (Vanyar, Noldor a Teleri).

Eldarčina
Viď. quenijčina.

Elemmakil
Gondolinský elf, veliteľ stráže vonkajšej brány.

Elenwë
Turgonova manželka. Zahynula pri prechodu Helcaraxë.

Elladan
Jeden z dvojčiat - synov Elronda Polelfa. Priateľ Aragorna a druh na mnohých jeho výpravách. Brat Elrohira a Arwen Undómiel.

Elmo
Doriathský elf, mladší brat Elwëho (Thingola) a Olwëho z Alqualondë, podľa jednej verzie Celebornov dedo.

Elrohir
Jeden z dvojčiat - synov Elronda Polelfa. Priateľ Aragorna a druh na mnohých jeho výpravách. Brat Elladana a Arwen Undómiel.

Elrond ("Hviezdna klenba")
Syn Eärendila a Elwing, brat Elrosa Tar-Minyatura; na konci Prvého veku si zvolil, že chce patriť k Prvorodeným, a zostal až do konca Tretieho veku v Stredozemi; pán Imladris a strážca Vilyi, Prsteňa vzduchu, ktorý dostal od Gil-galada. Nazývaný Polelf.

Elrondova Rada
Rada konaná v Roklinke pred odchodom Spoločenstva Prsteňa.

Elros ("Hviezdna pena")
Brat Elronda; zvolil si byť pripočítaný k ľuďom a stal sa prvým kráľom Númenoru pod menom Tar-Minyatur.

Elu
Sindarská podoba mena Elwë.

Eluchíl ("Dedič Elua (Thingola)")
Meno Diora, syna Berena a Lúthien.

Eluréd ("Dedič Elua (Thingola)")
Starší syn Diorov. Zahynul pri útoku Fënorových synov na Doriath. Meno znamená to isté čo Eluchíl.

Elurín ("Pamiatka Elu (Thingola)")
Mladší syn Diorov. Zahynul spolu so svojím bratom Elurédom.

Elwë
Priezviskom Singollo ("Šedoplášť"). S bratom Olwëm viedol zástupy Teleri na Západ z Cuiviénenu, dokým sa nestratil v Nan Elmothe. Potom Pán Sindar, panujúci v Doriathe s Melian. Dostal od Berena silmaril. Zabitý v Menegrothe trpaslíkmi. V sindarčine nazývaný (Elu) Thingol.

Elwing ("Hviezdna pena")
Dcéra Thingolovho dediča Diora, ktorá utiekla z Doriathu so silmarilom, vydala sa v ústí Sirionu za Eärendila a odplávala s ním do Amanu; matka Elronda a Elrosa.

Enerdhil
Gondolinský klenotník.

Eöl
Nazývaný Temný elf. Bol zo starého Thingolovho rodu, ale v Doriathe bol nekľudný a stiesnený, a keď bol les Region, kde býval, obopätý Melianiným pásom, utiekol s neho do Nan Elmothu. Žil tam v hlbokom tieni, pretože miloval noc a prítmie pod hviezdami. Vyhýbal sa Noldor, pretože ich vinil z Morgothovho návratu, ktorý rozrušil kľud Beleriandu; trpaslíkov však mal radšej než ktokoľvek iný z dávnych elfov. V ich sídlach, kam chodil ako hosť, sa naučil mnoho o práci s kovom a získal v tom veľkú zručnosť; vynašiel kov rovnako tvrdý ako trpaslíčia oceľ, ale tak kujný, že sa dal urobiť tenký a ohybný, a predsa odolával každému ostriu a šípu. Nazval ho galvorn, pretože bol čierny a leskol sa ako antracit, a obliekal sa do neho, kedykoľvek vyšiel. Ale pretože bol Eöl zhrbený svojím kováčskym remeslom, nebol žiadny trpaslík, ale urastený elf zo vznešeného telerijského rodu, ušľachtilý, aj keď mal zachmúrenú tvár, a jeho oči videli hlboko do tieňov a temných miest. Vzal si za manželku Turgonovu sestru Aredhel, ktorá mu porodila syna Maeglina. Výrobca meča Anglachela (Gurthanga). Usmrtený v Gondoline, keď otráveným kopijou zabil Aredhel, ktorá sa vrhla do rany, aby zachránila Maeglina.

epessë
"Neskoršie meno", ktoré Eldar dostávali naviac k daným menám.

Ereinion ("Potomok kráľov")
Fingonov syn, vždy známy svojím priezviskom Gil-galad.

Erestor
Náčelník skupiny elfov z Imladris. Poradca v Elrondovom dome a na Elrondovej Rade.

essi
Dané mená, ktoré Eldar dostávali pri svojom narodení.

Faelivrin
Meno dané Gwindorom Finduilas.

Fëanor ("Duch ohňa")
Najstarší syn Finwëho (jediné jeho dieťa, ktoré mal s Míriel), nevlastný brat Fingolfina a Finarfina. Najväčší z Noldor a vodca ich vzbury. Vynálezca fëanorského písma, tvorca silmarilov. Zabitý v Mithrime v Dagor-nuin-Giliathe. Volal sa Curufinwë (curu "schopnosť") a dal to meno svojmu piatemu synovi Curufinovi. Sám však bol známy vždy pod menom, ktoré mu dala matka: Feanáro "Duch ohňa", ktoré nadobudlo sindarskú podobu Fëanor.

Felagund ("Hĺbiteľ jaskýň")
Meno, ktorým bol známy kráľ Finrod po vybudovaní Nargothrondu; pôvod malo trpaslíčí (felak-gundu "hĺbiteľ jaskýň"), ale v textu prekladané ako "Pán jaskýň".

Finarfin
Tretí syn Finwëho, mladší z Fëanorovych nevlastných bratov. Zostal v Amane za vyhnanstvo Noldor a panoval ostatku svojho ľudu v Tirione. Jedine on a jeho potomkovia boli medzi noldorskými kniežatami zlatovlasí po matke Indis, ktorá bola Vanya. Otec Finroda, Orodretha, Angroda, Aegnora a Galadriel.

Finduilas
Orodrethova dcéra milovaná Gwindorom. Zajatá pri vyplienení Nargothrondu a zabitá škretmi pri Brode cez Teiglin. Pochovaná v mohyle Haudh-en-Elleth.

Fingolfin
Druhý syn Finwëho, starší z Fëanorových nevlastných bratov. Velekráľ Noldor v Beleriande, sídliaci v Hithlume. Zabitý Morgothom v boji muž proti mužovi. Otec Fingona, Turgona a Aredhel.

Fingon Udatný
Najstarší syn Fingolfinov; vyslobodil Maedhrosa z Thangorodrim. Po smrti svojho otca Velekráľ Noldor. Zabitý Gothmogom v Nirnaeth Arnoediade. Otec Gil-galada.

Finrod
Najstarší syn Finarfinov, nazývaný "Verný" a "Priateľ ľudí". Zakladateľ a kráľ Nargothrondu, stade je jeho meno Felagund. Narazil v Ossiriande na prvých ľudí, ktorí prekročili Modré hory. Zachránený Barahirom v Dagor Bragollache. Splnil svoju prísahu Barahirovi tým, že sprevádzal Berena na jeho výprave. Zabitý pri obrane Berena v kobkách Tol-in-Gaurhothu.

Finwë
Vodce Noldor na púti na Západ z Cuiviénenu. Kráľ Noldor v Amane. Otec Fëanora, Fingolfina a Finarfina. Zabitý Morgothom vo Formenose.

Galadhon
Celebornov otec.

Galadriel ("Pani svetla")
Dcéra Finarfinova a sestra Finroda Felagunda. Patrila k vodcom noldorskej vzbury proti Valar. Po Vojne hnevu sa odmietla vrátiť s väčšinou Noldor na Ďaleký západ. Zostala v Gil-galadovej ríši Lindone, ale neustále túžila vládnuť svojej vlastnej zemi a ľudu - veď to bol tiež dôvod, prečo sa kedysi rozhodla odísť s bratmi do Stredozeme.
Vzala si Celeborna Doriathského a spoločne odišli za Modré i Hmlisté hory a stali sa vládcami lesných elfov v zemi Lothlórien. V Eregione dostala Galadriel od Celebrimbora Nenyu, Prsteň vody, ktorý dokázal odďaľovať vplyv času a únavu svetom. Tak sa stal Lothlórien najkrásnejším miestom v Stredozemi a Temný Tieň sa za jeho hranice nikdy nedostal. Po Vojne o Prsteň odplávala spolu s Tými, ktorí niesli Prstene späť do Zemí neumierajúcich.

Galathil
Celebornov brat a otec Nimloth, matky Elwing.

Galdor
Elf zo Šedých prístavov - posol od Círdana Staviteľa lodí na Elrondovej Rade v Imladris.

Galion
Správca pivníc na dvore Thranduila, kráľa lesných elfov v severnom Temnom hvozde.

Gelmir
Elf z Nargothrondu, brat Gwindorov. Zajatý v Dagor Bragollachu a potom usmrtený pred Nirnaeth Arnoediadom pri Eithel Sirione, aby to vyprovokovalo obrancov.

Gelmir
Elf z Angrodovho ľudu, ktorý prišiel s Arminasom do Nargothrondu varovať Orodretha pred nebezpečím. Cestou stretli Tuora pri Annon-in-Gelydh.

Gil-Estel ("Hviezda nádeje")
Meno pre Eärendila vezúceho silmaril na svojej lodi Vingilot.

Gil-galad ("Žiariaca hviezda")
Meno, ktorým bol neskôr známy Fingonov syn Ereinion. Po Turgonovej smrti sa stal posledným Velekráľom Noldor v Stredozemi a zostal po skončení Prvého veku v Lindone. S Elendilom viedol Posledné spojenectvo elfov a ľudí a bol s ním zabitý v zápase so Sauronom.

Gildor Inglórion
Elf z domu Finrodovho, ktorý v Treťom veku prebýval v Imladrise. Stretol sa s Frodom v Zálesí a poskytol mu rady a nocľah na pahorku nad Lesanami.

Glorfindel ("Zlatovlasý")
Gondolinský elf z Domu Zlatého stromu. Statočne bojoval v soutězce Cirith Thoronach s balrogom a zachránil tak utekajúcich z plieneného mesta v čele s Tuorom a Idril. Pri tomto súboji sa obidvaja zrútili do hlbín a zahynuli.

Glorfindel ("Zlatovlasý")
Elf z Roklinky, ktorý v Druhom veku viedol vojsko proti Černokňažnému kráľovi z Angmaru a spolu s Gondorskými ho porazili. Povedal Eärnurovi Sudbu Černokňažného kráľa a potom sa vrátil späť do Imladris. Behom Frodovho putovania s Chodcom ho stretli neďaleko brodu cez Bruinen a vďaka jeho koňu sa Prsteň nedostal do rúk Čiernych jazdcov. V Roklinke bol jeden z členov Elrondovej Rady.

Golodhrim
Noldor. Golodh bola sindarská forma quenijského Noldo a -rim koncovka kolektívneho plurálu.

Golug
Škretie meno pre Noldor.

Gondolinskí
Turgonov ľud z Gondolinu v Okružných horách.

Guilin
Otec nargothrondských elfov Gelmira a Gwindora.

Gwindor
Nargothrondský elf, brat Gelmirov. Zotročený v Angbande, ale utiekol a pomáhal Belegovi zachrániť Túrina. Priviedol Túrina do Nargothrondu. Miloval Orodrethovu dcéru Finduilas. Zabitý v bitke na Tumhalade.

Haldir
Elf z Lothlórienu, strážca hraníc pri riečky Nimrodel. Poskytol nocľah unavenému Spoločenstvu a potom ich viedol cez Zlatý les do Caras Galadhonu.

Idril Celebrindal ("Striebronohá")
Dcéra a jediné dieťa Turgona a Elenwë. Manželka Tuorova a matka Eärendilova. Utiekla s nimi z Gondolinu k ústiu Sirionu; stade odplávala s Tuorom na Západ.

Indis
Vanya, blízka príbuzná Ingwëho, druhá manželka Finwëho. Matka Fingolfina a Finarfina.

Inglor
Zavrhnuté meno Finroda.

Ingwë
Vodca Vanyar, prvého z troch zástupov Eldar na ceste k západu z Cuiviénenu. V Amanu sídlil najprv v Tirione vo veži Mindon Eldaliéva, potom na úpätí Taniquetilu a bol pokladaný za Velekráľa všetkých elfov.

Ithilbor
Nandorský elf, otec Saerosov.

jazyk beleriandských elfov
Viď. sindarčina.

jazyk Noldor
Viď. quenijčina.

Laiquendi
Zelení elfovia z Ossiriandu.

Legolas
Sindarský elf zo severného Temného hvozdu, syn Thranduila. Člen Spoločenstva Prsteňa. Po skončení Vojny o Prsteň priviedol časť elfského ľudu do Južného Ithilienu v Gondore a bol známy ako "Pán Ithilienu".

Lenwë
Vodca elfov z húfu Teleri, ktorí odmietli cestou na západ z Cuiviénenu prekročiť Hmlisté hory (Nandor). Otec Denethora.

Lindar
"Speváci", meno, ktorým sa nazývali Teleri.

Lindir
Jeden z elfov Elrondovej domácnosti v Imladris.

Lómion ("Syn prítmia")
Quenijské meno, ktoré dala Aredhel Maeglinovi.

Lukostrelec
Viď. Beleg.

Lúthien Tinúviel
Dcéra kráľa Thingola a Maii Melian, ktorá sa po skončení výpravy za silmarilom a po Berenovej smrti rozhodla stať sa smrteľníčkov a zdieľať jeho osud. Nazývaná Tinúviel "Slávik".

Mablung ("Ťažkoruký")
Doriathský elf, Thingolov hlavný veliteť, priateľ Túrinov. Nazývaný "Lovec". Zabitý v Menegrothe trpaslíkmi.

Maedhros Vysoký
Najstarší syn Fëanorov. Zajatý Morgothom a prikovaný ku skale na svahoch Thangorodrim skade bol vyslobodený Fingonom. Držal pahorok Himring a okolné zeme; vytvoril Maedhrosovu úniu, ktorá skončila v bitkě Nirnaeth Arnoediad. Na konci Prvého veku so sebou odniesol na smrť jeden silmaril. Zahynul, keď sa i s klenotom vrhol do ohnivých hlbín zeme.

Maedhrosova únia
Liga vytvorená Maedhrosom k porážke Morgotha, ktorá skončila v Nirnaeth Arnoediade.

Maeglin ("Ostrý pohľad")
Syn Eöa a Turgonovej sestry Aredhel, narodený v Nan Elmothe. Stal sa mocným v Gondoline a zradil ho Morgothovi. Zabitý Tuorom pri plienení mesta.

Maglor
Druhý syn Fëanorov, veľký spevák, držal zeme nazývané Maglorova brána. Na konci Prvého veku sa s Maedhrosom zmocnil dvoch silmarilov, ktoré zostali v Stredozemi, a ten, ktorý vzal, hodil do Mora.

Mahtan
Veľký noldorský kováč, otec Fëanorovej manželky Nerdanel.

Malgalad
Kráľ Lórienu zabitý v Bitkě na Dagorlade, zrejme totožný s Amdírom.

Mereth Aderthad
"Hostina obnovenej jednoty", ktorú konal Fingolfin pri Ivrinských tôňach.

Míriel Serindë ("Vyšívačka")
Prvá manželka Finwëho, Fëanorova matka. Po Fëanorovom narodení sa odobrala do záhrad Lórienu, kde si ľahla a zaspala.

Mithrellas
Lórienská elfka, družka Nimrodel. Za manželku si ju vzal Númenorejec Imrazôr; matka Galadora, prvého Pána Dol Amrothu.

Moriquendi
"Elfovia tmy", elfovia, ktorí nikdy nevideli svetlo Amanu a dni Dvoch valinorských Stromov.

Nellas
Elfka z Doriathu, priateľka Túrina z detstva. Vydala svedectvo proti Saerosovi pri Thingolovom súdu nad Túrinom.

Nerdanel Múdra
Dcéra kováča Mahtana, manželka Fëanorova.

Nerwen
Meno, ktoré dostala Galadriel od matky.

Nimloth
Doriathská elfka, ktorá sa vydala za Thingolovho dediča Diora; matka Elwing. Zabitá v Menegrothe pri útoku Fëanorových synov.

Nimrodel ("Pani z bielej jaskyne")
Lórienská elfka, ktorú miloval Amroth a ktorá bývala vedľa vodopádu Nimrodel, než odišla na juh a stratila sa v Ered Nimrais.

noldorská Pani
Viď. Galadriel.

Nóm, Nómin
"Múdrosť", "Múdri", mená, ktoré dali ľudia z Bëorových následovníkov Finrodovi a jeho ľudu vo svojom vlastnom jazyku.

Olwë
Spolu so svojím bratom Elwëm (Singollom) viedol zástupy Teleri cestou na západ z Cuiviénenu. Pán Teleri z Alqulondë v Amane.

Opustení elfovia
Viď. Eglath

Orodreth
Druhý syn Finarfinov, strážca Minas Tirith na Tol Sirione, kráľ Nargothrondu po smrti svojho brata Finroda, otec Finduilas. Zabitý v bitkě o Tumhalad.

Orofin
Lothlórienský elf, brat Haldira.

Oropher
Kráľ lesných elfov vo Veľkom zelenom hvozde, zabitý vo Vojne Posledného spojenectva. Otec Thranduilov.

Pán
Tak bol nazývaný Celeborn svojím ľudom v zemi Lothlórien.

Pani
Tak bola nazývaná Galadriel svojím ľudom v zemi Lothlórien.

Proroctvo Severu
Veštba Noldor prenesená Mandosom na pobreží Aramanu.

Prvorodení
Staršie deti Ilúvatarove, elfovia.

Polelf
Preklad sindarského Peredhel, pl. Peredhil, užívalo sa pre Elronda a Elrosa.

Quendi
Pôvodný elfský názov pre elfov (každého druhu vrátane Avari). Znamená "tí, ktorí hovoria hlasom".

quenijčina
Starobylý jazyk spoločný všetkým elfom v podobe, ktorú nadobudol vo Valinore; prinesený do Stredozeme noldorskými vyhnancami. Opustili ho však pre každodennú potrebu, hlavne po Thingolovom výnose proti nemu.

Rúmil
Noldorský učenec z Tirionu, prvý vynálezca písmen. Pripisuje sa mu Ainulindalë.

Rúmil
Lothlórienský elf, brat Haldira.

Saeros
Nandorský elf, jeden z Thingolových hlavných rádcov v Doriathe. Urazil v Menegrothe Túrina a bol ním uštvaný na smrť.

Sindacollo
Viď. Singollo.

sindarčina
Elfský jazyk Beleriandu odvodený zo spoločné elfskej reči, ale behom dlhých vekov veľmi zmenený oproti valinorskej quenijčine, prijatý noldorskými vyhnancami v Beleriande.

Singollo ("Šedoplášť")
Viď. Thingol.

Skrytý kráľ
Viď. Thingol alebo Turgon.

Skrytý ľud
Viď. Gondolinskí.

Vznešený ľud
Viď. Eldar.

Šedá elfština
Viď. sindarčina.

Šedí elfovia
Viď. Sindar.

Teleporno
Meno Celeborna vo Vznešenej elfštine.

Temní elfovia
V jazyku Amanu všetci elfovia, ktorí neprekročili Veľké more, boli Temní elfovia (Moriquendi) pojem sa niekedy používa takto, keď nazval Cranthir Thingola Temným elfom, bolo to s urážlivým zámerom, hlavne preto, že Thingol bol v Amane a "nebol počítaný medzi Moriquendi". Ale v čase vyhnanstva Noldor sa meno často používalo pre stredozemských elfov (nie pre Noldor a Sindar) a vtedy sa vlastne rovnalo Avari. Ešte iný je titul Temný elf u sindarského elfa Eöla, ale Turgon bezpochyby mienil, že je Eöl z Moriquendi.

Temný elf
Viď. Eöl.

Thingol ("Šedoplášť")
Meno, pod ktorým bol známy v Beleriande Elwë, ktorý viedlo so svojím bratom Olwëm zástup Teleri z Cuiviénenu a potom bol kráľom Doriathu.

Thranduil
Sindarský elf, kráľ lesných elfov na severe Veľkého zeleného hvozdu (Temnohvozdu), otec Legolasa zo Spoločenstva Prsteňa.

Tinúviel
Meno, ktoré dal Beren Lúthien: poetický názov slávika, "Dcéra súmraku". Viď. Lúthien.

Turgon Múdry
Druhý syn Fingolfinov. Sídlil vo Vinyamare v Nevraste, než sa tajne odobral do Gondolinu, kde panoval až do svojej smrti pri plienení mesta. Otec Eärendilovej matky Idril.

Úmanyar
Meno dané elfom, ktorí šli na západ z Cuiviénenu, ale nedošli do Amanu: "Tí nie z Amanu".

Voronwë ("Stály")
Elf z Gondolinu, jediný moreplavec, ktorý prežil zo siedmich lodí vyslaných po Nirnaeth Arnoediade na Západ. Stretol sa vo Vinyamare s Tuorom a doviedol ho do Gondolinu.

Vydedení
Fëanorov rod.

Vyhnanci
Vzbúrení Noldor, ktorí sa vrátili z Amanu do Stredozeme.

Vznešená elfština / eldarčina
Viď. quenijčina.

Vznešená reč Západu
Viď. quenijčina.

Vznešení elfovia
Viď. Eldar.

Zabíjanie rodných
Pobití Teleri Noldor v Alqualondë.

Zelení elfovia
Preklad Laiquendi; nandorskí elfovia z Ossiriandu.

 
 
Späť
 
 
 

www.TOLKIEN.sk

Vitajte na stránkach občianskeho združenia Spoločenstvo Tolkiena, združenie fantastiky. Nájdete tu mnohé zaujímavé informácie zo sveta profesora J.R.R. Tolkiena, ale aj zo sveta mnohých iných fantasy a sci-fi diel.


 

 

Partneri

SlavCon Angrenost Ramgad SciFi-Guide.net Fantazeen Fantasy podľa skutočnosti LARP klub Košice o.z.
 

Login:

Heslo: