Vlci a vrrci - škretí spojenci

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

Než vyšlo Slnko, v jamách Utumna v Stredozemi bolo vypestované množstvo zlých zvierat, ktoré chodili po svete so zlými škretmi. Najviac sa so škretmi družili vlci, ktorí po prvýkrát prišli do západných zemí za hviezdnych vekov. Niektorí urastení slúžili Melkorovým sluhom namiesto koní a budili veľkú hrôzu.

Aj keď v Treťom slnečnom veku boli vlci menší než v skorších dobách, zostali obávaní. "Kronika západných zemí" hovorí o plemene Bielych vlkov, ktorí prišli v Krutej zime roku 2911 zo Severnej spúšte a zaliali snehmi Eriadoru ľudskou krvou. Červená kniha Západnej marky veľa rozpráva o vrrkoch, vlčej odrode, ktorá sa v Rhovanione spriahla so škretmi. V slávnej Bitke piatich armád bola najväčšou silou škretov ich jazda sediaca na veľkých vrrkoch.

Najväčšia vlčia povesť rozpráva o Carcharothovi, Červenej tlame, ktorého v Prvom slnečnom veku odchoval Morgoth na surovom mäse a dal mu veľkú moc. Preto Carcharoth, ktorému sa hovorilo tiež Anfauglir, "Hladné čeľuste", vyrástol na obra a jeho sila sa zdala byť nevyrovnateľná. Oči mal ako červené uhlíky a zuby ako otrávené kopie škretích vojsk. Bol strážcom brány Angbandu a nikto nemohol prejsť okolo s obyčajnou telesnou silou. Steny Angbandu boli strmé a strašné, po oboch stranách cesty sa tiahli hadie priepasti a pred bránou ležal nezaspávajúci Carcharoth.
Pri výprave za silmarilom uhryzol Carcharoth Berenovi ruku a zhltol silmaril, ktorý ho popálil prudkým ohňom. Vo svojich mukách zabíjal Carcharoth elfov i ľudí, zatiaľ čo jeho prekliate mäso bolo spaľované ohňom, jeho sila sa však len zväčšovala. Carcharothova zloba totiž bola ako sebaničiaci neuhasiteľný plameň. Nakoniec však stretol toho, s ktorým mu bolo dávno súdené bojovať: Huana, Vlkodava Valar. A aj keď Huana pohrýzol otrávenými zubami a zaistil tým, že i ten zakrátko zomrie, bol Vlkodavom zabitý neďaleko sladkých vôd Esgalduiny.

Vrrci
V Treťom slnečnom veku žila v Rhovanione zlá odroda vlkov, ktorá sa spriahla s horskými škretmi. Týmto vlkom sa hovorilo vrrci, a keď sa vydávali do boja, často na nich jazdili škreti, takzvaní Jazdci na vlkoch, ako na koni. V bitkách Vojny o Prsteň boli vrrci zdecimovaní spolu s väčšinou škretích tlúp a dochované histórie Stredozeme od tej doby o týchto dravých šelmách nehovoria.
 
 
Späť
 
 
 

www.TOLKIEN.sk

Vitajte na stránkach občianskeho združenia Spoločenstvo Tolkiena, združenie fantastiky. Nájdete tu mnohé zaujímavé informácie zo sveta profesora J.R.R. Tolkiena, ale aj zo sveta mnohých iných fantasy a sci-fi diel.


 

 

Partneri

SlavCon Angrenost Ramgad SciFi-Guide.net Fantazeen Fantasy podľa skutočnosti LARP klub Košice o.z.
 

Login:

Heslo: