Trpaslíci - Trpaslíčie ríše v t.v. a š.v.
Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00
Z Durinovho ľudu sa stali túlaví bezdomovci, ale v roku 1999 založil Náinov syn Thráin kráľovstvo pod horou Erebor. Nejakú dobu sa Thráinovi a časti jeho ľudu darilo dobre, lebo Erebor čiže Osamelá hora bol bohatý na rudy a kamene. Thráinov syn Thorin však to miesto opustil a v roku 2210 odišiel do Sivých hôr, kde vraj už sídlil najväčší počet rozptýlených trpaslíkov z Morie. Thorin tu bol prijatý ako kráľ a s jeho Prsteňom moci jeho ľud opäť zbohatol. Po Thorinovi vládol jeho syn Glóin, potom Óin a Náin II., a Sivé hory sa stali preslávenými vďaka trpaslíčiemu zlatu. A potom, za vlády Dáina, syna Náina II., priliezli zo Severnej spúšte mnohí ľadoví draci. Túžili po bohatstve trpaslíkov, boli pripravení na boj, zabíjali trpaslíkov a vyháňali ich zo Sivých hôr.V roku 2590 Dáinov dedič Thrór vzal časť tých, ktorí prežili pád ríše v Sivých horách, a odviedol ich späť do kráľovstva pod horou Erebor a jeho brat Grór odviedol ostatných do Železných hôr. A všetkým sa opäť nejaký čas darilo dobre, pretože medzi trpaslíkmi, ľuďmi z Údolu i Esgarotu a elfmi z Temnohvozdu vládol čulý obchodný ruch. Durinov ľud sa však mier dlho neužil. V roku 2770, za dlhej vlády Thróra, totiž priletel na Erebor najväčší drak Tretieho veku, okrídlený ohnivý drak Šmak Zlatý. Pred týmto veľkým drakom nikto neobstál. Zabíjal ako sa mu chcelo, vyplienil Údol a vyhnal trpaslíkov z Hory. A na dve storočia tam zostal ako pán Osamelej hory.
Trpaslíci boli opäť vyhnaní z domova. Niektorí sa uchýlili do kolónie v Železných horách, a iní nasledovali kráľa Thróra, jeho syna Thráina II. a vnuka Thorina II. ako potulné družiny. V tomto období bol Thrór zabitý morijskými škretmi, jeho telo zohavené a na jeho uťatej hlave vyrezané trpaslíčími runami meno AZOG. Trpaslíci, ktorí už vytrpeli veľa od všelijakých zlých rúk, už túto poslednú urážku nezniesli. Všetky rody trpaslíkov sa zhromaždili a rozhodli sa zviesť veľkú vojnu.
To bola strašná a krvavá vojna trpaslíkov a škretov. Zúrila sedem dlhých rokov a po celých západných zemiach dobývalo trpaslíčie vojsko jednu škretiu jaskyňu za druhou a pobíjalo škretie tlupy, až nakoniec roku 2799 dospelo k Východnej bráne Morie. Tu bola odohraná bitka v Azanulbizare, ktorá je preslávená i v elfských históriách. V tej bitke boli škreti zo severu trpaslíkmi takmer vyhubení. Trpaslíci sa však zo svojho víťazstva príliš neradovali, pretože v tej vojne zahynula polovica ich bojovníkov. Takú stratu už nemohol tento ubúdajúci ľud nahradiť. Ani korisť a územie vojnou veľa nezískali; škreti síce boli pobití, ale Moriu stále ovládal balrog a kráľovstvo pod Ereborom i ríša v Sivých horách držali draci. Trpaslíci sa smutne vracali do svojich kráľovstiev. Grórov vnuk, Dáin Železná noha, sa vrátil, aby vládol v Železných horách a Thráin II. a jeho syn Thorin II. (teraz nazývaný Dubbin) odišli na západ do Modrých hôr a vybudovali si tam skromné kráľovstvo. Thráin II. však dlho nepanoval, pretože bol na cestách neďaleko Temnohvozdu chytený Sauronom a uväznený v Dol Guldure. Bol mu vzatý posledný prsteň trpaslíkov a umučili ho k smrti.
Thorin Pavéza však zostal v Modrých horách, pretože o otcovom osude nevedel. Do Modrých hôr prišlo veľa blúdiacich trpaslíkov a jeho siene rástli, bol však nešťastný a túžil sa vrátiť do Ereboru, do kráľovstva pod Horou, ktoré patrilo jeho dedovi. S týmito úmyslami sa v roku 2941 obrátil na čarodeja Gandalfa a ihneď vytvorili plán veľkého dobrodružstva, ktorý opisuje hobit Bilbo Pytlík v "Červenej knihe Západnej marky". Tento hobit a dvanásť trpaslíkov sprevádzali Thorina na jeho výprave za opätovným získaním kráľovstva. Ako sa v hobitovom príbehu rozpráva, Thorinovi sa výprava viac-menej vydarila. Drak Šmak bol nakoniec zabitý a Thorin II. sa ujal svojho právoplatného kráľovstva, avšak držal ho len krátko. Nasledovala Bitka piatich armád, v ktorej škreti, vlci a netopiere bojovali proti trpaslíkom, elfom, ľuďom a orlom. A aj keď škretie légie boli zničené, skončil i život statočného bojovníka Thorina.
Tým však neskončil Durinov rod, pretože do Bitky piatich armád sa zapojil Dáin Železná noha s päťsto bojovníkmi zo Železných hôr a stal sa Thorinovým právoplatným dedičom. Bol totiž rovnako ako Thorin pravnukom Dáina I. Tak sa Dáin Železná noha stal Dáinom II. a múdro vládol až do posledných dní Vojny o Prsteň, kedy s kráľom Brandom z Údolu padol pred bránou Kráľovstva pod Horou. Aj napriek tomu trpaslíčie kráľovstvo útokom Sauronových vstúpencov odolalo a Dáinov dedič Thorin III., nazývaný tiež Thorin Kamenná helma, tam vládol dlho a úspešne hlboko do Štvrtého slnečného veku.
Trpaslíčie kráľovstvo pod Horou však nebolo posledným a jediným domovom Durinovho ľudu v Štvrtom veku. Iný urodzený trpaslík, pochádzajúci z Borina, brata Dáina I., založil nové kráľovstvo trpaslíkov na počiatku Štvrtého veku, po Vojne o Prsteň. Bol to Gimli, syn Glóinov, ktorý si vydobyl veľkú slávu vo vojne a patril k Spoločenstvu vyvolenému na výpravu s Prsteňom. Vo všetkých úlohách obstál a spev jeho sekery bol postrachom nepriateľov v bitkách pri Hláske, na Pelennorských poliach i pri Čiernej bráne. Na konci vojny vzal Gimli mnoho trpaslíkov z Kráľovstva pod Horou do podivuhodných jaskýň v Helmovej rokliny a bol všetkými nazývaný Pán Aglarondu, "Trblietavých jaskýň". Viac než sto let panoval Gimli, Priateľ elfov, Aglarondu, avšak po smrti kráľa Elessara prenechal vládu iným a odišiel do ríše svojho priateľa Legolasa, elfského pána Ithilienu. Vraví sa, že tu Gimli nastúpil na elfskú loď a so svojím druhom odplával cez Veľké more na západ do Zemí neumierajúcich.
To je posledné, čo história Stredozeme rozpráva o trpaslíkoch. Nevie sa, či ich kráľovstvá prečkali Štvrtý vek a panstvo ľudí. Vie sa, že ich naďalej ubúdalo, avšak či doteraz žijú v tajných jaskyniach sveta, alebo všetci odišli do siení Aulëho v Zemiach neumierajúcich, to nie je možné zistiť.