David Colbert: Kouzelný svět Pána prstenú
recenzia
Autor: Matej "Ganjalf" Tejbus, Pridané: 01. 01. 1970, 07:00
Komercia. Slovko, ktoré dokáže robiť z malých vecí veľké. Choroba, ktorá postihuje zväčša sympatické, neznáme a nádejné mladé projekty, aby z nich vzápätí spravila mediálnu bombu, ktorá sa svojou mohutnou explóziou snaží zasiahnuť a ovplyvniť čo najväčšie masy ľudí – konzumentov tejto spoločnosti. Tento dlhý úvod tu nie je len tak náhodou. Každému je predsa známa kauza Pána Prsteňov. Po príchode na plátna sa razom vynorila celá kopa dovtedy nevydanej a nepublikovanej literatúry počnúc oficiálnymi sprievodcami, pokračujúc rôznymi štúdiami a kritikami, končiac nevydarenými prekladmi celej triológie do všetkých možných jazykov sveta.
Výnimkou nie je ani kniha od jedného z Tolkienových „veľkých“ fanušíkov Davida Colberta – Kouzelný svět Pána Prstenú. Nejedná sa o žiadnu oficiálnu publikáciu, ktorá by akokoľvek zasahovala do práce J.R.R.T. tzn. nenaväzuje na príbehy. Kniha sa podľa slov jej autora považuje za akéhosi sprievodcu, či príručku k Tolkienovým knihám. Dáva si za úlohu vysvetliť o objasniť niektoré súvislosti Tolkienovej Stredozeme s mýtami a legendami, z ktorých Tolkien čerpal pri písaní svojho majstrovského diela. Autor pri tom vychádza zo štúdii všetkých Tolkienových diel a tiež z kníh, ktoré vyšli po jeho smrti. Jedná sa o Tolkienov životopis a listy, ktorými Tolkien odpovedal na otázky svojich čitateľov, priateľov a fanušíkov (The Letters of J.R.R.Tolkien). Základom knihy je 35 otázok, na ktoré hľadá autor odpovede porovnávaním s inými mýtickými ságami ako sú napr. fínske Kalevala, Beowulf, artušovské mýty, ale tiež takým velikánom ako bol W. Shakespeare, či udalosťami v druhej svetovej vojne. Autor rozoberá udalosti, ktoré sa v románe udejú s udalosťami, ktoré postihli Tolkiena počas života a vysvetľuje ich vplyv na dej príbehu a samotný vznik celej Tolkienovej ságy.
Nakoľko sa kniha snaží byť serióznou štúdiou (príručkou) o Tolkienových dielach, nemôžem sa zbaviť pocitu, že ide len o ďalšiu publikáciu priživujúcu sa na mene J.R.R.Tolkiena a jeho Pána Prsteňov. Jediné čo sa mi na knihe naozaj veľmi páči je jej farebný prebal, na ktorom sú zobrazené motívy z Tolkienových kníh a celé je to ladené do modra, prechádzajúc pomaly do tmavých odtieňov končiac čiernou (žeby symbolika?). Taktiež vo vnútri knihy je pomaly na každej strane nejaká ilustrácia. Ale keby mi išlo čisto o obrázky, siahol by som po Stredozemi očami maliarov. Ale vôbec nikoho nechcem od knihy odradiť. Naopak. Určite sa oplatí prečítať už len preto, že som toto kvôli tomu písal :). A ak vás ešte k tomu trápia otázky typu: „Prečo nechal Tolkien Bilba zmiznúť“ alebo „Prečo sú škreti tak škaredí“ určite si ju odo mňa požičajte (predsa za ňu nevyhodíte 279,- Sk – to radšej dajte na členské v S.JRRT).
... a ešte P.S: Vedeli ste, že už Beatles chceli hrať v Pánovi Prsteňov??? Kto koho už si zistite sami.
Preklad: Petra Andělová a Tomáš Jeník, Vydal: Jiří Buchal – BB art 2002Ganjalf