Škreti

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

V Prvom hviezdnom veku sa Melkor v najhlbších jamách Utumna dopustil svojho najväčšieho zločinu.

...ale o tých nešťastníkoch, ktorých polapil Melkor, sa vie pramálo istého. No múdri z Eressëi veria, že všetci Quendi, ktorí padli Melkorovi do rúk, boli uväznení a pomalým umením krutosti boli skazení a zotročení, a tak vypestoval Melkor ohavné plemeno škretov zo závisti k elfom a im na posmech. Neskôr sa stali ich najkrutejšími nepriateľmi. Škreti totiž mali život a množili sa po spôsobe Ilúvatarových detí, a Melkor od svojej vzbury v Ainulindalë pred Počiatkom nemohol vytvoriť nič, čo by malo vlastný život alebo zdanie života: tak vravia múdri. A škreti v hĺbke svojich temných sŕdc nenávideli Pána, ktorému slúžili zo strachu a ktorý bol pôvodcom ich biedy. Toto bol možno Melkorov najpodlejší čin a najodpornejší Ilúvatarovi.

Jedinou radosťou tých tvorov bolo utrpenie druhých, pretože krv, ktorá v nich kolovala, bola čierna a studená. Ich zakrslá postava bola škaredá: prihrbená, krivonohá a zrazená. Paže mali dlhé a silné ako opičiaci z Juhu a kožu mali čiernu ako drevo obhorené plameňom. Špicaté tesáky v širokých ústach mali žlté, jazyk červený a tlustý, tvár širokú a plochú. Oči mali ako červené otvory, ako úzke štrbiny v čiernej železnej mreži, za ktorou horí uhlie.
Škreti boli krutí bojovníci, pretože sa svojho pána báli viac než nepriateľov; a možno, že smrť pre nich bola lepšia než muky škretieho života. Boli kanibali, neľútostní a strašní, a ich ostré pazúry a uslintané tesáky boli často skrvavené horkým mäsom a nečistou krvou vlastných príbuzných.
Boli stvorení v tme, preto sa báli svetla, ktoré ich oslabovalo a pálilo. Ich oči videli v noci, a preto obývali nečisté jamy a tunely. Množili sa ako v Melkorových pevnostiach, tak v každej špinavej diere v Stredozemi. Ich potomstvo vychádzalo z týchto jám rýchlejšie než akékoľvek iné bytosti v Arde.

Po príchode elfov a spútaní Melkora blúdili tieto bytosti bez pána alebo sa skrývali na temných miestach a nezasahovali do príbehov tých dôb. S príchodom Štvrtého hviezdneho veku však začali robiť problémy. Vyšli z Angbandu v oceľovom plátovom brnení a krúžkových košeliach, prilby mali zo železných obručí a čiernej kože s oceľovým jastrabím alebo supím zobákom. Boli vyzbrojení krivými šabľami, otrávenými dýkami, šípmi a širokými mečmi. Od začiatku sa spriahli s vlkmi a vlkodlakmi a spoločne sa vydali pustošiť zeme Eldar.
Prišli do Beleriandu a najprv sa ich pár odvážilo vniknúť do kráľovstva Šedých elfov, ktorí najprv nevedeli, čo sú títo tvorovia zač, aj keď nepochybovali o tom, že sú zlí. Akonáhle elfovia dostali od trpaslíkov z Nogrodu oceľové zbrane, zahnali všetkých škretov, ktorí sa k ich ríši priblížili.
Keď sa Melkor opäť vrátil do Stredozeme, vyšli z Angbandu zástupy škretov otvorene do vojny proti elfom. Tak začali Beleriandské vojny. Počas týchto bitiek ich bolo mnoho pobitých, pretože elfovia v tej dobe boli silní a ich zbrane mocné. Avšak škreti sa vždy, po každej porážke, rýchlo spamätali a množili sa ešte rýchlejšie a v ešte väčšom počte. Tak nakoniec podporovaní ďalšími zlými tvormi, vytlačili elfov až na samý breh Stredozeme a zabrali všetky ich územia. Keď už sa zdalo, že ich konečné víťazstvo je na dosah, bola vypočutá prosba elfov a ľudí, a skvelé vojsko Pánov Západu prišlo na pomoc a jeho skvelosť a sila boli veľké. Vo Vojne hnevu, ktorá nasledovala, bola zničená moc Severu a s ňou padla i väčšina škretov. Niektorým sa ale podarilo utiecť a skryť sa ďaleko na východe v temných baniach pod horami. Trvalo však veľmi dlho, než sa škreti opäť rozrástli natoľko, aby mohli znovu sužovať svet.
Keď potom v Druhom slnečnom veku povstal Melkorov generál Sauron a začal budovať svoju ríšu na východe v zemi Mordor, prišli k nemu húfy škretov a on sa stal ich novým pánom. Dobre mu poslúžili v jeho vojne s elfmi a vo všetkých jeho bitkách, až do Vojny posledného spojenectva, kedy Druhý vek skončil pádom Mordoru a väčšina škretieho plemena bola opäť vyhladená.
Aj napriek tomu i v Treťom slnečnom veku sa rovnako ako v Druhom podarilo prežiť škretom, ktorí boli schovaní v temných a zlých norách. Mnoho storočí žili bez pána, len ako samostatné tlupy, ktoré prepadali v horách pocestných, a nerobili si žiadne dobyvateľské plány (ktorých ani vzhľadom k svojej inteligencii neboli príliš schopní), dokiaľ neuplynulo viac než tisíc rokov a Sauron sa opäť nezjavil ako veľké zlé Oko v Dol Guldure v južnom Temnom hvozde.

Ich moc vyrástla najprv v Temnom hvozde, potom v Hmlistých horách a po príchode nazgulov okolo roku 1300 do Mordoru a Angmaru i v týchto zemiach. Angmar po šiestich storočiach hrôzovlády padol, ale v Gondore padla Minas Ithil a škretov v tom mieste zvanom Minas Morgul pribúdalo ďalších tisíc rokov, rovnako ako v Temnom hvozde, Mordore a Hmlistých horách.
A Sauron nelenil a svojimi kúzlami vypestoval odrodu ešte väčšiu, silnejšiu a odolnejšiu, ktorú nazval skurut-hai.
V roku 1980 Tretieho veku zabral Moriu mocný balrog a povolal k sebe škretov z Hmlistých hôr. Tí prišli zo svojho hlavného mesta Gundabadu a osídlili starobylé mesto trpaslíkov, ktorými opovrhovali a zabíjali každého, ktorého stretli. To sa im nakoniec stalo osudným, lebo trpaslíci sa nakoniec rozzúrili tak, že nedbali, koľko budú musieť zaplatiť za pomstu. A tak v rokoch 2793-2799 vzplanula sedemročná vyhladzovacia vojna nazývaná Vojna medzi trpaslíkmi a škretmi. Počas tejto vojny boli vyštvaní a pobití skoro všetci škreti z Hmlistých hôr, aj keď to trpaslíkov prišlo draho, a pri Východnej bráne Morie bola vybojovaná strašná bitka v Azanulbizare. Škreti v nej boli pobití a hlava ich veliteľa Azoga narazená na kôl. Na sto rokov boli Hmlisté hory očistené od škretov, avšak po čase sa opäť vrátili.


V roku 2941 postihla škretov ďalšia pohroma. Po smrti draka Šmaka prišlo pod Osamelú horu veľké vojsko škretov a vlkov, viedol ich Bolg, syn Azogov, a chcel sa trpaslíkom pomstiť. Miesto pomsty bol však sám zabitý, rovnako ako celé jeho vojsko.
Vo Vojne o Prsteň, ktorá sa odohrala na konci Veku, bojovali škretie oddieli na všetkých frontoch. Boli chrbticou jak morgulského, tak mordorského vojska, bojovali pod stromami Temného hvozdu, a zišli tiež z Hmlistých hôr a napadli trpaslíkov v Erebore a ľudí v Údole. Nemalo by sa zabúdať ani na škretov zo Železného pásu pod velením Sarumana, ktorí bojovali s Rohirami pri Brode cez Želíz a obliehali rohanskú pevnosť Hlásku.
Ťažké boli boje medzi škretmi na jednej strane a elfmi, ľuďmi a trpaslíkmi na druhej. Aj keď stovky škretov padali ako slama, prichádzali stále ďalšie a ďalšie posily. Aj keď v mnohých z týchto bitiek boli škreti na hlavu porazení, rozpráva sa, že Sauron si podržal najväčšiu časť svojho vojska v Mordore, dokiaľ nepriateľ neprišiel k severnej bráne jeho ríše. Všetko sa totiž malo rozhodnúť v jedinej poslednej bitke pred Čiernou bránou Morannonom. Boli tam zhromaždené všetky strašné sily Mordoru a na Sauronov príkaz sa vrhli na vojsko Kapitánov Západu. Práve v tom okamihu zanikol v Puklinách osudu Jeden Prsteň. Čierna brána a Temná veža sa rozpukli, najsilnejší Sauronovi služobníci boli strávení ohňom, z Temného pána sa stal čierny dym roztrhaný západným vetrom a škreti hynuli ako slama v plameňoch. Aj keď niektorí bezpochyby prežili, už nikdy nepovstali vo veľkom počte, ale zmenšili sa a stali sa slabými, ktorým ostala už len povesť o niekdajšej zlej moci.
 
 
Späť
 
 
 

www.TOLKIEN.sk

Vitajte na stránkach občianskeho združenia Spoločenstvo Tolkiena, združenie fantastiky. Nájdete tu mnohé zaujímavé informácie zo sveta profesora J.R.R. Tolkiena, ale aj zo sveta mnohých iných fantasy a sci-fi diel.


 

 

Partneri

SlavCon Angrenost Ramgad SciFi-Guide.net Fantazeen Fantasy podľa skutočnosti LARP klub Košice o.z.
 

Login:

Heslo: