Hudobné lahôdky z filmového plátna
Report

Autor: Dagmar "Ramgad" Ďurechová, Pridané: 22. 11. 2010, 16:48

sc2011

Hudba Johna T. Williamsa a Rolanda Baumgartnera k najúspešnejším filmom

Slovenské národné divadlo ponúklo v novembri pre fanúšikov filmovej hudby slušnú chuťovku. Keďže publicita tohto koncertu nebola bohvieaká, dozvedeli sme sa to až po premiére, ktorá sa konala 8. novembra. Ešte šťastie, že sa nám podarilo na poslednú chvíľu zohnať lístky na nasledujúci (a posledný) koncert. A tak sme sa v osemčlennom zložení, v kruhu členov a priateľov Spoločenstva Tolkiena, stretli v stredu 17. novembra podvečer pred novou budovou SND, aby sme si vypočuli výber z filmovej hudby Johna Williamsa v podaní orchestra Opery Slovenského národného divadla a jeho šéfdirigenta Rastislava Štúra.

Nie som hudobný teoretik, aby som hodnotila úroveň koncertu z profesionálneho hľadiska. Kto pozná epickú Williamsovu hudbu, vie, čo má očakávať, a myslím, že ani výberu konkrétnych skladieb sa nedalo nič vyčítať. Našim hlavným cieľom bolo vypočuť si naživo to, čo už všetci poznáme z filmového podmazu a soundtrackov. Koncert teda splnil svoj účel, predsa len tá „živá hudba“ znie inak ako úbohé repráčiky v panelákovom byte so stenami z papundekla, ktoré v záujme dobrých susedských vzťahov nemôžeme naplno predviesť. K dokonalému blahu tak už chýbal len samotný Williams, o tom však môžeme u nás zatiaľ len snívať. Svojou prítomnosťou nás poctil rakúsky skladateľ Roland Baumgartner, pod ktorého taktovkou zazneli dve jeho staršie diela – hudba k televíznemu seriálu Tajomstvo Čierneho draka a k baletnému filmu Alibaba. Nerobte si nič z toho, že ste o ňom ešte nepočuli – ani my nie. Hudbu má však dobrú a vystupovanie zábavné.

Prejdime však k tomu, kvôli čomu sme my tolkienisti, starwarsáci a iní geekovia zdvihli zadky od počítačov a oprášili svoje spoločenské oblečenie. Pre nás notoricky známa hudba amerického skladateľa Johna Williamsa. Mali sme možnosť vypočuť si skladby z niektorých filmov, ktoré sú s jeho hudbou už tak vžité, že bez nej si ich ani nevieme predstaviť. Ako prvá odznela suita pre orchester z filmu Fantómova hrozba. Po prvých zahraných tónoch mi to došlo – no preložte si Fantómovu hrozbu do angličtiny... "Phantom Menace"? Žeby Star Wars? Áno, začali prvým dielom Hviezdnych vojen. Po efektnom nástupe v podobe Flag Parade nasledovala rozvláčna Anakinova téma a uzavrel to Duel of the Fates, ktorému však na kráse ubrala absencia zboru.

Po Hviezdnych vojnách sme si vypočuli dynamické tango pre sólové husle a orchester od Carlosa Gardela Por Una Cabeza v úprave Johna Williamsa. Krása. Z reality nás znovu do fantastiky vtiahli tóny z E.T. Mimozemšťana. Nasledovala téma lásky z už spomínaného televízneho seriálu Tajomstvo Čierneho draka z roku 1985. Čierneho draka síce nepoznám, ale hudbu má peknú. Pred prestávkou sme ešte dostali náklad Harryho Pottera a kameňa mudrcov. Ako prvá priletela Hedviga na tónoch leitmotívu celej potterovskej série. Veselé tóny vystriedali temné, keď prišiel na rad Kameň mudrcov. Nasledoval Nimbus 2000 a celú suitu uzavrel Úžasný svet Harryho Pottera. No naozaj úžasný.

Po prestávke nás rozcítili clivé husľové melódie zo Schindlerovho zoznamu. Krásna a smutná hudba, človeku pri nej nedá nemyslieť na skutočné historické udalosti. Chvíľu mi trvalo spamätať sa a venovať svoju pozornosť nasledujúcej suite z baletného filmu Alibaba a živelnému prednesu Rolanda Baumgartnera. Veľa si z nej bohužiaľ nepamätám, hudba to bola pekná a počúvateľná, ale nič mi nehovorila bez nejakej asociácie ku konkrétnemu filmu. No a na záver koncertu znovu zazneli Hviezdne vojny, tentokrát pôvodná trilógia. Hlavná téma (ako mi tu chýbal na plátne ubiehajúci text "A long time ago in a galaxy far, far away..."), téma princeznej Leiy a IMPERIAL MARCH! Dúfam, že nebolo moc počuť moje podupkávanie nohou (vokálneho sprievodu som sa tentokrát vzdala). Keď prišla k slovu Yodova téma, uvedomila som si, že popri x-krát odrhovaných motívoch je to niečo, čo sa tiež oplatí znovu si doma pustiť. A fanfáry, Throne Room (mimochodom toto mi raz bude hrať namiesto klasického svadobného pochodu na mojej svadbe, nech babky aj klepne), Záverečné titulky...

TÚ-TÚ-TUTUTU-TÚ-TÚ-TUTUTU-TÚ-TÚ-TUTUTU-TÚ

Posledné dojmy z koncertu sme preberali štýlovo pod obrovským svietiacim sobom, ktorý dominuje vianočnej Eurovei. Nedá mi tu nespomenúť, nad čím sme my rozmaznanci z koncertov filmovej hudby v Prahe a vo Viedni krčili nosmi. Pre dotvorenie atmosféry býva na takýchto koncertoch v zahraničí obrovské plátno, na ktorom sa premietajú rôzne zábery z predmetných filmov. SND využilo plátno (ktorého ľavý horný roh hyzdili nejaké šmuhy) na to, aby nám naservírovalo vizualizácie v štýle Windows Media Playeru, našťastie sem-tam prerušované bližšími zábermi na hrajúci orchester. Veľká škoda... Zarážajúce bolo aj množstvo ľudí, ktorí prišli do SND v obyčajných rifliach a mikine. Podobní „umelci“ sa síce vyskytujú čoraz častejšie aj na iných predstaveniach, na tomto koncerte som však mala pocit, že ich koncentrácia bola akási privysoká. Zjavne si Slovenské národné divadlo pomýlili s conom. Takže vážení geekovia, nabudúce niečo elegantnejšie, nech nerobíte hanbu aj nám ostatným. Kde ste zabudli imperiálne uniformy?

Keď už som spomenula to nabudúce. Slovenská filharmónia na svojich stránkach ponúka obdobný koncert v rámci svojho Populárneho cyklu. Dirigovať bude znovu Rastislav Štúr a odznieť má Williamsova hudba (Hviezdne vojny, E.T. Mimozemšťan, Harry Potter a kameň mudrcov a Indiana Jones) a takisto aj Piráti z Karibiku od Hansa Zimmera a hudba z nového King Konga od Jamesa Newtona Howarda. Koncert sa bude konať 9. decembra v historickej budove SND, podľa mojich posledných informácií je však už úplne vypredaný. Ďalší koncert podľa stránok SF prebehne 15. januára 2011 takisto v historickej budove SND, tu však má odznieť iba Indiana Jones, Piráti z Karibiku a Harry Potter. Keďže stránky SF sú veľmi záhadné (ergo nedá sa na nich dopátrať k ničomu konkrétnejšiemu), najlepšie informácie poskytnú asi jedine v pokladni.

Diskusia

 
 
Späť
 
 
 

www.TOLKIEN.sk

Vitajte na stránkach občianskeho združenia Spoločenstvo Tolkiena, združenie fantastiky. Nájdete tu mnohé zaujímavé informácie zo sveta profesora J.R.R. Tolkiena, ale aj zo sveta mnohých iných fantasy a sci-fi diel.


 

 

Partneri

SlavCon Angrenost Ramgad SciFi-Guide.net Fantazeen Fantasy podľa skutočnosti LARP klub Košice o.z.
 

Login:

Heslo: