Info o niektorých zlých tvoroch

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

Ancalagon Čierny
Viď. Draci - majstrovské diela Zla.

Anfauglir
Viď. Vlci - škretí spojenci.

Azog
Morijský škret. Zabil Thróra a sám bol zabitý Dáinom Železnou nohou v Bitke v Azanulbizare.

Bert
V čase Výpravy k Ereboru žila medzi Posledným mostom a Bruinenským brodom v západnom predhorí Hmlistých hôr trojica trolov. Títo trolovia (Bert, Bill a Tom) sužovali miestny kraj už dlhú dobu, keď sa do ich blízkosti dostali trpaslíci v čele s Thorinom a hobit Bilbo Pytlík. Bola noc, zima a padal hustý dážď, keď trpaslíci zahliadli v diaľke červené svetlo ohňa. Bilbo bol vybratý, aby celú vec riadne preskúmal, vrátil sa späť a informoval ostatných, či je to svetlo bezpečné. Akonáhle sa však Bilbo priblížil k ohňu, uvidel pri ňom tri ohromné zavalité postavy, ako jedia pečené mäso, popíjajú pivo a konverzujú rečou, ktorá nebola práve salónna. Trolovia sa napchávali, ako sa dalo, dokiaľ Bilba nenapadla úplne fatálna myšlienka vybrať jednému z nich vrecká. Nasledovalo to, čo bolo nevyhnutné - Bilbo bol chytený a podrobený výsluchu. Po chvíli sa do veci vložili jeden po druhom trpaslíci, ale boli tak nešikovní a mali toľko smoly, že čoskoro ležali všetci zviazaní vo vreciach a trolovia sa spoločne dohadovali o ich ďalšom osude. Bilbovi sa medzitým podarilo vytratiť a tak sledoval všetko z diaľky. Našťastie sa práve včas objavil na tom mieste Gandalf (bez toho, aby ktokoľvek z prítomných o jeho prítomnosti vedel) a napodobňovaním ich vlastných hlasov vyvolal medzi trolmi hádku. Tí sa do neho tak zabrali, že ani nepostrehli, že ako sa noc chýli ku konci. A tak keď sa medzi stromami objavili prvé lúče svetla, všetci traja sa premenili na kameň. V tej podobe tam stáli ešte v tej dobe, keď okolo prechádzali Frodo a hobiti sprevádzaní Aragornom. V jaskyni, ktorú trolovia používali ako komoru, pokladnicu i útočisko, našli Bilbo, Gandalf a trpaslíci veľa zlatých mincí a zbraní - z nich stoja za zmienku dva meče - elfské čepele Orkrist a Glamdring pochádzajúce z dávneho Gondolinu, a nôž, ktorý si vzal Bilbo namiesto meča a pomenoval ho Žihadlo.

Bieli vlci
Viď. Vlci - škretí spojenci.

Bill
Viď. Bert

Bolg
Syn Azogov, vrchný veliteľ škretov z Hmlistých hôr. V roku výpravy k Ereboru zhromaždil pod horou Gundabad veľké škretie vojsko a vyviedol ich do bitky k Osamelej hore, aby pomstil smrť svojho otca. Nakoniec však namiesto pomsty bol sám zabitý v Bitke piatich armád a s ním bolo rozprášené i jeho vojsko. Smrteľne však ranil Thorina Pavézu, Kráľa pod Horou.

Burárum
Hlboký zvuk, ako zborený akord na veľkých varhanách, ktorý v Stromobradovom jazyku asi označoval škretov.

Carcharoth
Viď. Vlci - škretí spojenci.

Červená tlama
Viď. Vlci - škretí spojenci.

Čierni jazdci
Keď sa Sauron dozvedel, že Jeden prsteň nebol zničený ani stratený a že prebýva na mieste zvanom Kraj, vyslal svojich hlavných služobníkov Prsteňové prízraky v podobe Čiernych jazdcov pátrať po tejto zemi a po vlastníkovi Prsteňa. Deväť Čiernych jazdcov sa vydalo do rôznych častí severozápadu Stredozeme, avšak zo začiatku bezúspešne. Nakoniec ale vinou Sarumanovej zrady a zradou jeho služobníkov bol Kraj prezradený a Čierni jazdci sa prehnali cez jeho hranice. Prsteň sa síce podarilo odniesť včas z Kraja, ale prenasledovanie tým neskončilo. Nasledovali útoky Čiernych jazdcov na Toho, kto nesie Prsteň v Hôrke a na Vetristej, kde sa im takmer podarilo Prsteňu zmocniť. Posledný pokus Čiernych jazdcov o získanie Prsteňa sa uskutočnil pri Bruinenskom brode, kde Frodo opäť len o vlások unikol a kone Čiernych jazdcov zahynuli v divokej vode Bruinen. Samotní jazdci síce neboli smrteľní, ale v danú chvíľu porazení. Vrátili sa k svojmu Pánovi do jeho ríše a v podobe Jazdcov sa už neukázali.
Viď. tiež nazgûlovia.

Deviatka
Deväť Čiernych jazdcov - Prsteňových prízrakov. Viď. nazgûlovia.

Durinova skaza
V roku 1980, keď kraľoval Durin VI., prekopali sa trpaslíci z Khazad-dûmu príliš hlboko pod hory a vypustili veľkého démona. Bol to jeden z Morgothových balrogov, vyrútil sa s hnevom, zabil kráľa Durina a jeho syna Náina a navždy vyhnal trpaslíkov z Morie. Sám sa potom stal Pánom Morie a obklopil sa hordami škretov a jaskynných trolov. Bol nazývaný Durinovou skazou a žiadny trpaslík sa po dlhé roky od tej doby neodvážil vstúpiť do Morie. Nakoniec sa odhodlal Balin a spolu s malou skupinkou trpaslíkov z Ereboru roku 2989 prešiel Východnou bránou Morie a prehlásil sa kráľom Khazad-dûmu. Jeho kraľovanie však netrvalo dlho, lebo škretov bolo veľa a trpaslíkov málo. Jeden po druhom boli zabíjaní až nakoniec roku 2994 padol posledný a trpaslíčia kolónia bola zničená. 13. januára 3019 T.V. prišlo k Západnej bráne Morie Spoločenstvo Prsteňa a Gandalf sa pevne rozhodol vstúpiť dovnútra aj napriek Aragornovo odradzovanie. Spočiatku nebolo nikde cítiť žiadne nebezpečie, ale 14. januára, keď výprava došla do siene Mazarbul, bola napadnutá mnohými škretmi. Podarilo sa im odraziť prvý útok a ustúpiť tam, kde ich od Východnej brány delil len Most cez bezodnú priepasť. Tam sa morijský balrog zjavil v plnej sile a osud Gandalfa Šedého sa naplnil. Pevne a odhodlane stál Gandalf proti duchovi rovnakého rádu ako bol on sám. Jeho palica praskla, keď ňou udrel do kameňa Mostu, ten sa s rachotom zrútil a s ním i ohnivý balrog. Jeden z jeho bičov sa však omotal Gandalfovi okolo nohy a čarodej padol spolu so svojím protivníkom do hlbín. Dlhý bol boj v hlbinách - balrog utekal prenasledovaný Gandalfom až sa nakoniec vyšplhal od samotných základov hory až na jej vrchol - tam na snehom pokrytom vrcholku Celebdilu sa odohral posledný zápas, v ktorom Gandalf zvrhol Durinovu skazu zo zrázu. Tak zahynul Morgothov balrog, ale s ním aj Gandalf Šedý. Bolo mu však dovolené vrátiť sa späť zo smrti a dokončiť svoju úlohu v ešte skvostnejšej a mocnejšej podobe. Vrátil sa totiž ako Gandalf Biely, hlava Istari, a kedykoľvek, keď odhodil svoj starý šedý potrhaný plášť, žiaril bielym plameňom.

Draugluin
Viď. Vlkolaci.

Dumbledor
V hravej hobitej básni o potulnom rytierovi sa rozpráva o plemene bojovného okrídleného hmyzu. Nazýva sa dumbledor, ale o jeho pôvode a histórii sa viac nevie.

Dwimmerlaik
V Rohane černokňažnické dielo, prízrak. (Nazgûl).

Glamhoth
Sindarské meno škretov, prekladané ako "hlučná tlupa".

Glaurung
Viď. Draci - majstrovské diela Zla.

Golfimbul
Veliteľ škretej tlupy, ktorá v roku 2747 vpadla do Eriadoru blízko hraníc Kraja a bola hobitmi rozohnaná. Golfimbul bol zabitý ranou Bandobrasa "Bučivoj" Brala, ktorý sa takto stal jedným z najslávnejších hobitov.

Gorbag
Veliteľ škretej tlupy z Morgulu. Spolu so Šagratom, kapitánom Veže v Cirith Ungole a jeho škretmi, našli bezvládne Frodovo telo a odniesli ho do najvyššej komnaty Veže. Cestou sa dohadovali o tom, čo s ním urobia. Šagrat mal rozkazy dopraviť ho čo najrýchlejšie a nezraneného do Lugbúrzu čiže Temnej veže, no Gorbag by najradšej vzal všetky jeho veci a samotného Froda by podrobil mučeniu a výsluchu osobne. Nakoniec došlo k hádke a napokon k roztržke, ktorá vyvrcholila vyvraždením všetkých okrem Šagrata. Gorbag ako prvý zaútočil na Šagrata, ranil ho a bol ním sám takmer zahrdúsený. Ešte sa ale prebral a chcel Šagrata zabiť, ten ale útok očakával a zasadil Gorbagovi smrteľnú ranu nožom.

Gorgun
Drúadanské pomenovanie škretov.

Gothmog
Pobočník v Minas Morgule v Treťom veku.

Grišňákh
Nízky krivonohý tvor so širokými plecami a s rukami visiacimi skoro až k zemi. Tak vyzeral Grišňákh, veliteľ mordorských škretov, ktorí sa spojili s "Železniarmi" a zaútočili na Spoločenstvo na Parth Galene. Zatiaľ čo Uglúk, veliteľ Železných mal rozkaz dopraviť zajatých polovičných k Sarumanovi, Grišňákh mal rozkaz dopraviť ich na východný breh Anduiny, kde čakal Okrídlený nazgûl, a ďalej potom do Lugbúrzu - Temnej veže. Grišňákh a jeho škreti otvorene pohŕdali škretmi zo Železného pásu a neznášali Sarumana, čo vyvolávalo medzi oboma tlupami nevraživosť, ktorá niekoľkokrát prerástla do šarvátky. Pri tej prvej, keď sa na neho Uglúk chystal vrhnúť, vytratil sa do tmy a zmizol. Ukázal sa až pár míľ pred Fangornom vo chvíli, keď sa zozadu začali približovať prenasledovatelia - rohanskí Jazdci vedení Éomerom. V noci, keď bola škretia tlupa obkľúčená Jazdcami sa Grišňákh pokúsil zmocniť obidvoch polovičných, lebo ako sa ukázalo, vedel o Prsteni, ktorý niesol Frodo. Pipin s Smíškom jeho túžbu dokázali využiť a tak sa stalo, že ich Grišňákh vzal a pokúsil sa utiecť do tmy. Nedobehol však ďaleko, lebo Jazdci, či už náhodou, alebo vedení veštbou, jeho útek spozorovali a zabili ho. Poloviční však unikli ich pozornosti a dostali sa do bezpečia lesa Fangorn.

Hummerhorn
Podľa hobitej riekanky druh okrídleného hmyzu, ktorý vraj bojoval s istým potulným rytierom. Nie je možné už zistiť, či bol tento bojovný hmyz obrích rozmerov, alebo či bol rytier z nejakého drobného plemena, či ide o prejav hobitieho humoru.

Jednička
Meno či skôr prezývka Pána nazgûlov, ktorou ho nazývali mordorskí škreti.

Jej Veličenstvo
Pomenovanie Oduly v rozhovore Šagrata a Gorbaga.

Khamul
Nazgûl, druhý po náčelníkovi; sídlil v Dol Guldure, keď bol v roku 2951 znovu obsadený. Nazývaný Tieň východu a Čierny Východniar.

Lagduf
Škret z Gorbagovej jednotky. Zabitý šípmi pri pokuse o útek v bráne veže v Cirith Ungole.

Mauhúr
Podľa všetkého veliteľ posíl Železných, ktorý sa ukrýval počas nájazdu Rohirrimov na Uglúka a jeho tlupu v lese Fangorn. Čo sa s ním stalo, nie je jasné, najskôr ale bol zabitý Rohirrimami spolu s ostatnými škretmi blízko lesa.

Mewlipovia
Podľa hobitích povestí sídlilo v istých močiaroch v Stredozemi (konkrétne by sa mohlo jednať o Komárí močiar vzhľadom k blízkosti hobitích sídlisk v Hôrke) zlé plemeno ľudožravých duchov nazývaných mewlipovia. Vyzerali veľmi podobne ako obávaní mohyloví duchovia, ale sídlili v páchnucich mokrých močiaroch. Pocestní v týchto končinách boli vždy v nebezpečí, pretože mnohí boli údajne týmito bytosťami prepadnutí a zabití.

morgulské krysy
Pomenovanie, ktoré mal pre oddiel morgulských škretov v čele s Gorbagom Šagrat, kapitán Veže v Cirith Ungole.

Muzgaš
Škret z Gorbagovej jednotky. Zabitý šípmi pri pokuse o útek v bráne veže v Cirith Ungole.

Odula
Viď. Pavúci - tvorovia starí ako svet sám.

Okrídlený postrach / tieň
Hovorilo sa tak Prsteňovým prízrakom potom, čo dostali okrídlené tvory, ktoré ich nosili.

Radbug
Jeden z Gorbagových škretov. Zabitý v šarvátke vo Veži v Cirith Ungole.

Scatha
Viď. Draci - majstrovské diela Zla.

Skiriti
Elfský termín pre škretov.

škreti Bielej ruky
Označenie škretov v službách Sarumana. Na štítoch nosili ako znak bielu ruku.

Šmak Zlatý
Viď. Draci - majstrovské diela Zla.

snaga
"Otrok", pomenovanie najnižšieho plemena škretov v Čiernej reči.

Snaga
Menší škret zo Šagratovho oddielu Veže v Cirith Ungole. Jediný spolu so Šagratom, čo prežil šarvátku medzi morgulskými škretmi vedenými Gorbagom a škretmi z Veže. Vo vnútri veže sa stretol tvárou v tvár so Samom a utiekol pred ním. Po hádke so svojím veliteľom Šagratom prišiel do komnaty, kde ležal Frodo a zasadil mu ranu bičom. To Sam nevydržal, zaútočil a usekol mu ruku i s bičom. Snaga sa snažil Samov útok opätovať, avšak zakopol, stratil rovnováhu a zrútil sa z rebríku. Pri páde si zlomil väzy.

Šagrat
Skretí kapitán Veže v Cirth Ungole. Spolu s Gorbagom, veliteľom tlupy morgulských škretov, našli bezvládne Frodovo telo a odniesli ho do najvyššej komnaty Veže. Cestou sa dohadovali o tom, čo s ním urobia. Šagrat mal rozkazy dopraviť ho čo najrýchlejšie a nezraneného do Lugbúrzu čiže Temnej veže, no Gorbag by najradšej vzal všetky jeho veci a samotného Froda by podrobil mučeniu a výsluchu osobne. Nakoniec došlo k hádke a nakoniec k roztržke, ktorá vyvrcholila vyvraždením všetkých okrem Šagrata. Ten sám nakoniec zabil Gorbaga aj keď ním bol sám zranený. Potom utiekol i s korisťou z Cirith Ungolu do Temnej veže a spôsobil tak nevedomky veľké starosti Kapitánom Západu pred bránou Morannon pri vyjednávaní so Sauronovým poslom.

Thuringwethil
Viď. Upíri

Tom
Viď. Bert.

Uftak
Jeden zo škretov, ktorý bol zožratý Odulou v priesmyku Cirith Ungol.

Uglúk
Veliteľ škretej tlupy, ktorá prepadla Spoločenstvo Prsteňa na Parth Galene. Bol to veľký tmavý škret, jeden z plemena Skurut-hai, a spolu s ďalšími týmito škretmi prišiel zo Železného pásu a mal za úlohu chytiť polovičných a živých ich dopraviť k Sarumanovi. Škreti pri útoku zabili Boromira, brániaceho Pipina so Smíškom, a ich samotných chytili a unášali neprieč Rohanom k Železnému pásu. K "Železniarom" sa predtým pripojili i menší škreti z Morie na Severe a mordorskí škreti vedení Grišňákhom. Ako už to u tohto plemena býva zvykom, po ceste došlo k niekoľkým šarvátkam a pár škretov bolo vlastnými zabitých. Uglúk si i napriek tomu dokázal udržať morálku medzi mužstvom a rýchlym klusom sa hnal na severozápad do Železného pásu. Unikal tak trojici prenasledovateľov, ale neunikol rohanským jazdcom s Éomerom na čele. Tí za súmraku obkľúčili škretiu tlupu blízko lesa Fangorn a ráno s nimi bojovali. Tam padli všetci škreti do jedného i so svojím veliteľom Uglúkom.

Ungoliant
Viď. Pavúci - tvorovia starí ako svet sám

Urulóki
Quenijské slovo značiace "ohnivý had", drak.

Valaraukar (sg. Valarauko)
"Démoni moci", quenijská forma odpovedajúca sindarskému balrog.

Veľký škret
Náčelník jednej zo škretích tlúp pod Hmlistými horami. Zajal a vo svojej jaskyni držal Thorina a jeho družinu, ale bol zabitý Gandalfom a trpaslíkom sa podarilo utiecť. Jeho smrť vyvolala medzi škretmi veľké pozdvihnutie a nenávisť k trpaslíkom a všetkým ich spojencom. Táto nenávisť vyústila až do Bitky piatich armád, kde škreti a ich spojenci utrpeli zdrvujúcu porážku.

Železniari
Škreti zo Železného pásu v službách čarodeja Sarumana.

 
 
Späť
 
 
 

www.TOLKIEN.sk

Vitajte na stránkach občianskeho združenia Spoločenstvo Tolkiena, združenie fantastiky. Nájdete tu mnohé zaujímavé informácie zo sveta profesora J.R.R. Tolkiena, ale aj zo sveta mnohých iných fantasy a sci-fi diel.


 

 

Partneri

SlavCon Angrenost Ramgad SciFi-Guide.net Fantazeen Fantasy podľa skutočnosti LARP klub Košice o.z.
 

Login:

Heslo: