Trolovia
Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00
Hvozd v Eriadore severne od Veľkej východnej cesty a západne od elfského kráľovstva Roklinka sa v poslednom tisícročí Tretieho veku nazýval Trolské húštiny. Kedysi to bývala civilizovaná časť Arnoru a boli tam zrúcaniny dúnadanských hradov, ale od vojen s Černokňažným kráľom Angmaru sa stal tento hvozd hvozdom trolov, ktorí si radi pochutili na neopatrných cestovateľoch. Bývali tam traja trolovia, Bert, Bill a Tom, ktorých pri výprave do Ereboru nechal Gandalf premeniť na kameň.Verí sa, že v Prvom hviezdnom veku vypestoval Melkor v hlbokých jamách Angbandu plemeno obrích ľudožrútov, ktorí boli bojovní a silní, ale nemali žiadnu inteligenciu. Títo trolovia s čiernou krvou päť hviezdnych a štyri slnečné veky páchali skutky tak zlé, ako ich slabomyseľnosť pripúšťala.
Hovorí sa, že boli vypestovaní preto, že Melkor si prial mať plemeno rovnako silné ako sú obrí enti, Pastieri stromov. Trolovia boli dvakrát tak veľkí a objemní ako najurastenejší človek a namiesto brnenia mali zelené šupiny. Ako boli enti podstatou z dreva, trolovia boli z kameňa. Neboli síce tak silní ako enti, ktorí dokázali drviť kameň, ale boli tvrdí ako skala a veľmi silní. Avšak ich černokňažný pôvod mal jednu osudnú chybu: báli sa svetla, ktoré bolo ich zhubou. Kúzlo ich stvorenia bolo totiž urobené v tme, a keď na nich dopadlo svetlo, kúzlo ako by sa zlomilo, a brnenie ich kože začalo rásť dovnútra. Ich zlé, bezduché bytie bolo rozdrvené a zostal kus neživého kameňa.
Hlúposť trolov bola tak veľká, že sa mnohí vôbec nedokázali naučiť hovoriť, no niektorí sa naučili len holé základy Čiernej reči škretov. Aj keď chytrí často bystrosťou zmarili účinok ich sily, v horských jaskyniach a temných lesoch boli trolovia právom obávaní. Najviac im chutilo surové mäso. Zabíjali pre potešenie a bez dôvodu - okrem všeobecného hladu - a zhromažďovali poklady, ktoré zobrali svojim obetiam.
Počas hviezdnych vekov sa voľne túlali po Stredozemi a spolu so škretmi spôsobili, že cestovanie bolo veľmi nebezpečné. Chodili vtedy často do vojny po boku vlkov, škretov a iných Melkorových služobníkov. V Prvom slnečnom veku však boli omnoho opatrnejší, pretože veľké svetlo Slnka bolo ich smrťou, a do beleriandských vojen vychádzali len za tmy. V Bitke nespočetných sĺz tvorila hromada trolov telesnú stráž pána balrogov Gothmoga, a aj keď nebojovali obratne ani múdro, bojovali divoko a nepoznali strach. Sedemdesiat ich pobil Húrin, veľký bojovník z domu Edain, a aj tak prichádzali stále ďalší, až ho nakoniec zajali.
Po Vojne hnevu zostalo v Stredozemi mnoho trolov a poschovávali sa hlboko pod skaly. Keď v Druhom veku povstal Maia Sauron, vzal k sebe starých služobníkov pána Melkora. Sauron dal tiež trolom zákernú myseľ, zrodenú zo zlovôle, a tak sa stali nebezpečnejšími než kedy predtým. Voľne a bez strachu obchádzali temné miesta sveta.
V Treťom veku, keď Sauron druhýkrát povstal v Mordore, chodilo v Zemiach smrteľníkov ešte mnoho zlých a tupých trolov. Niektorým sa hovorilo kamenní trolovia, ďalší boli jaskynní, horskí a snežní trolovia. Mnoho povestí rozpráva o ich zlých skutkoch. V Studených skalách severne od Roklinky zabili náčelníka Dúnadanov Aradora. V eriadorských Trolských húštinách po storočia požierali traja trolovia dedinčanov a ich stáda. Podľa trolích meradiel to boli duchovní velikáni, pretože hovorili západčinou, rozumeli jej a mali základné, aj keď pochybné znalosti počtov. Aj napriek tomu ich stretol rovnaký osud, ako mnoho ich predchodcov. V Morii velil balrog mnohým jaskynným trolom.
Hovorí sa však, že Sauron stále nebol spokojný so zlobou týchto služobníkov a snažil sa lepšie využiť ich silu. A tak ku koncu Tretieho veku vypestoval veľmi chytrých a hybkých trolov, ktorí znášali slnko, dokiaľ ich podporovala Sauronova vôľa. Nazval ich Olog-hai a boli to veľké obludy s rozumovými schopnosťami zlých ľudí.